Drodzy Seniorzy,
na tej stronie będziemy umieszczać informacje ważne właśnie dla Was. Postaramy się by wszystkie zamieszczane tu materiały były sprawdzone i bezpieczne. Mamy nadzieję, że dzięki temu będą mogli Państwo wrócić do aktywności społecznej, znaleźć nowe hobby, poczuć się bezpieczniej czy lepiej zadbać o zdrowie i komfort życia.
mLegitymacja emeryta-rencisty
mLegitymacja emeryta-rencisty jest cyfrowym dokumentem pozwalającym na korzystanie z takich samych uprawnień emeryta lub rencisty jak fizyczny plastikowy dokument. Dodatkowo dzięki legitymacji w telefonie można skorzystać z wielu ulg i zniżek. Z mLegitymacji emeryta-rencisty mogą korzystać osoby posiadające odpowiednie świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a sama legitymacja działa w ramach aplikacji mObywatel.
Więcej informacji na oficjalnej stronie projektu oraz w ulotce PDF.
Teleopieka dla mieszkańców Wrocławia
W trosce o bezpieczeństwo wrocławskich seniorów Miasto Wrocław uruchamia projekt teleopieki, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa seniorów w miejscu zamieszkania. W ramach programu uczestnicy otrzymają: opaskę życia z centralką, dostęp do Centrum Teleopieki 24/7, szkolenie z obsługi otrzymanych urządzeń, wsparcie techniczne.
Do programu może dołączyć każdy kto mieszka we Wrocławiu, ma ukończone 60 lat, posiada Wrocławską Kartę Seniora, Posiada sieć pomocową*, posiada telefon komórkowy lub stacjonarny, posługuje się językiem polskim w stopniu co najmniej komunikatywnym.
* Sieć pomocowa to osoba lub grupa osób wskazana przez uczestnika programu, która będzie informowana w razie naciśnięcia przez uczestnika programu „przycisku życia” lub w wypadku innego zdarzenia.
Więcej informacji o programie znajdą Państwo na: www.teleopieka.wroclaw.pl, a formularz zgłoszeniowy online dostępny jest tutaj.
Wrocławska Karta Seniora
Jest to rodzaj legitymacji upoważniającej do korzystania z szeregu ulg, zniżek i programów miejskich oraz promocyjnych ofert przygotowanych przez kilkuset partnerów programu. Program skierowany jest do Seniorów w różnych grupach wiekowych: srebrna karta 60+, złota kara 75+ i nowość szmaragdowa karta 90+.
Rejestracja uczestników programu następuje poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wystarczy uzupełnić formularz w wersji elektronicznej dostępny tutaj. Można zrobić to także osobiście we Wrocławskim Centrum Seniora pl. Dominikańskim 6 we Wrocławiu. Punkt Informacyjny czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00, tel. (71) 344 44 44.
Wrocławskie Centrum Seniora
Czym zajmuje się Wrocławskie Centrum Seniora? Najważniejszym zadaniem WCS jest pozyskiwanie informacji o ofercie dla seniorów w mieście i okolicy tj. wyszukiwanie propozycji firm, instytucji i organizacji skierowanych specjalnie do Seniorów. Wiadomości te przekazywane są w przystępnej formie najstarszym mieszkańcom naszego miasta.
Centrum jest więc platformą wymiany informacji. Wrocławskie Centrum Seniora prowadzi także liczne, długofalowe programy, które mają aktywizować osoby starsze. Działa na rzecz seniorów w mediach, środowisku pozarządowym i biznesowym.
Wrocławskim Centrum Seniora:
- informujemy o ofertach przygotowanych dla osób w wieku 60+,
- wydajemy Wrocławską Kartę Seniora uprawniającą do zniżek oferowanych przez Partnerów Projektu,
- organizujemy i koordynujemy ważne wydarzenia związane z problematyką osób starszych, m.in.: Dni Seniora, Dni Gerontologii,
- tworzymy i realizujemy projekty związane z aktywizacją seniorów oraz integracją międzypokoleniową,
- działamy na rzecz wzrostu uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym Wrocławia,
- wspieramy i promujemy inicjatywy seniorskie.
Wrocławskie Centrum Seniora mieści się na pl. Dominikański 6, 50-159 Wrocław. Punkt informacyjny jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00, a mieści się w pokoju nr 15 (wejście główne do budynku). Z Centrum Seniora można się też skontaktować telefonicznie pod numerami: (71) 344 44 44 i (71) 772 49 40 oraz mailowo karta.seniora@wcrs.pl lub poprzez Facebook: facebook.com/centrum.seniora.
Jak zostać Wolontariuszem?
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich poszukuje Wolontariuszy w każdej grupie wiekowej. Jeśli czują się Państwo na siłach, to może warto spróbować? Organizacja przydziela wolontariuszom zadania stosowne do ich zgłoszeń i umiejętności, koordynuje działania, udziela niezbędnego wsparcia i przeprowadza odpowiednie szkolenia. Docenia doświadczenia i ułatwiamy ich wymianę, dokonując regularnej oceny przeprowadzonych działań i dostosowując je do zmieniających się potrzeb.
Przed zgłoszeniem się do programu warto zadać sobie następujące pytania:
- Czy masz trochę wolnego czasu i chęć podarowania go innym?
- Czy czujesz potrzebę pomocy ludziom?
- Czy pragniesz więcej dowiedzieć się o sobie, rozwinąć swoje umiejętności, realizować swoje pomysły, poznać swoje możliwości?
- Czy chcesz pomagać w organizowaniu działań i akcji charytatywnych?
- Czy masz potrzebę podzielenia się z innymi tym, co Tobie dał dobry los?
- Czy pragniesz czuć się potrzebnym?
Jeśli tak, to zachęcamy do kontakty ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich, więcej informacji znajdą Pastwo na ich stronie internetowej www.malibracia.org.pl, mailowo: kontakt@malibracia.org.pl oraz pod telefonem 600 615 110 (czynny poniedziałek-piątek 12:00-14:00).
Drogi Seniorze, potrzebujesz towarzystwa?
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zaprasza do wolontariatu towarzyszącego, który polega na budowaniu długotrwałych relacji wolontariusza z Seniorem opartych na przyjaźni i zaufaniu. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Wolontariusz regularnie spotyka się z Seniorem, wspieranie w trudnych chwilach i daje Seniorowi poczucie, że ktoś o nim pamięta.
Zapraszamy do programu Seniorów, którzy ukończyli 60 rok życia, którzy czują się osamotnieni, brakuje im życzliwej, ciekawej rozmowy i obecności drugiego człowieka. Razem z wolontariuszem można wspólne spędzić czas na rozmowie przy filiżance herbaty, wyjść na spacer, czy porozmawiać przez telefon.
Zachęcamy do kontaktu z koordynatorką projektu Panią Martą Łopatniuk tel. 731 102 062. Więcej informacji na stronie internetowej www.malibracia.org.pl. A jako rekomendacje niech posłużą historie Wolontariuszy.
Telefon zaufania dla osób starszych
Telefon Zaufania dla osób starszych to wsparcie dla Seniorów w trudnej sytuacji, samotnych. Po drugiej stronie słuchawki na Seniorów czekają doświadczeni psychologowie. Z uwagą i troską wysłuchają każdego. Pomogą poszukać rozwiązań w problemach, wesprą w trudnych momentach.
Telefon Zaufania jest szczególnie adresowany do osób starszych, samotnych, potrzebujących wsparcia psychologicznego. Przeciwdziała izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełni funkcję informacyjną i doradczą.
Program prowadzi Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, a każdy potrzebujący otrzyma pomoc pod telefonem: 22 635 09 54. Więcej informacji znajdą Pastwo na stronie internetowej projektu: www.malibracia.org.pl/nasze-projekty/telefon-zaufania-dla-osob-starszych/
Dyżury telefoniczne odbywają się:
- w poniedziałki w godz. 17.00 – 20.00
- w środy w godz. 14.00 – 16.00
Dyżur w tematyce choroby Alzheimera:
- w środy w godz. 17.00 – 20.00
- w czwartki w godz. 17.00 – 20.00