Spotkanie ws. Stawu Pilczyckiego

Projekt BIO PARK Doliny Ślęzy i Stawu Pilczykiego finansowany ze środków WBO, to nie koniec prac związanych z rewitalizacją i uporządkowaniem okolic Stawu Pilczyckiego. W planach mamy kolejne działania mające na celu zwiększenie atrakcyjności tego ciekawego miejsca.

Park Pilczycki jest jednym z cenniejszych terenów przyrodniczych znajdujących się w granicach miasta Wrocławia. Jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin. Warto więc zadbać o to by był miejscem czystym, bezpiecznym i przyjaznym także dla okolicznych mieszkańców.

W dniu 16 lipca przedstawiciele Rady Osiedla spotkali się z Zarządem Zielenie Miejskie, pomysłodawcą projektu WBO – Projekt BIO PARK Doliny Ślęzy i Stawu Pilczykiego oraz z architektem, który przygotował projekt przestrzeni wokół Stawu Pilczykiego. Nasze spotkanie zaczęliśmy w siedzibie RO, gdzie dyskutowaliśmy nad możliwościami dalszych prac, a następnie wybraliśmy się na spacer wokół Stawu Pilczyckiego, by na miejscu zastanowić się, co jeszcze wymaga naszej uwagi.

Planujemy kolejne etapy prac, ale z uwagi na ochronę przyrody konieczne jest zastosowanie odpowiednich technologii, by nie zaburzyć ekosystemu Parku Pilczyckiego.

  1. Usunięcie uschniętych oraz połamanych drzew, które stanowią zagrożenie dla osób spacerujących po parku, a także prace pielęgnacyjne mające na celu udrożnienie ścieżek i usunięcie nadmiernie rozrośniętych krzewów.
  2. Przygotowanie utwardzonej ścieżki wokół Stawu Pilczyckiego. Ścieżka ta ma łączyć już powstałe kładki, co zapewni bezpieczne i komfortowe warunki do spacerowania, nawet po opadach deszczu czy w zimę.
  3. Wydzielenie strefy piknikowej, która pozwoli na bezpieczne grillowanie i miłe spędzanie czasu nad wodą. Strefa ta będzie posiadała wyznaczone miejsca do rozpalania ognia, a także pojawią się odpowiednie pojemniki na zużyte węgle oraz popiół.
  4. Budowa drewnianych pomostów nad wodą. Pomosty te mają przypominać miniaturowe mola, co zapewni ciekawe punkty widokowe i miejsca do wypoczynku.

1 thought on “Co dalej ze Stawem Pilczyckim?

Comments are closed.