Staw Pilczycki - BioPark

Radna Emilia Chmura uczestniczyła w piątek 8 czerwca w spacerze, którego celem było odebranie prac związanych z modernizacją Stawu Pilczyckiego. Spotkanie odbyło się w godzinach 13-14, a w samym spacerze uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, autor projektu, wykonawca prac oraz eksperci.

Wokół Stawu Pilczyckiego zamontowano ławki, kosze na śmieci oraz mocowania dla tablic ogłoszeniowych, które na razie przypominają „totemy”. Teren został uprzątnięty, dzikie drzewka i krzaki zostały usunięte lub przycięte. Na trasie wokół jeziorka pojawiły się mostki ułatwiające spacer po nierównym terenie.

Efekty prac remontowych wyglądają naprawdę ładnie i widać, że zmiany były potrzebne. Zostały zgłoszone drobne poprawki, do których usunięcia wykonawca zobowiązał się do piątku 15.06.2018r. W ten piątek o godz. 9:00 planowane jest kolejne spotkanie w ramach procedury odbioru.

Podczas rozmów z ZZM otrzymaliśmy informację, że koniecznie powinniśmy wystąpić z wnioskiem w ramach PIRO (Program Inicjatyw Rad Osiedli) o kontynuację prac na terenie BIOParku (Staw Pilczycki i okolice), ponieważ jest już gotowy projekt, warto zrobić ścieżkę z prawdziwego zdarzenia, obecne prace były tylko wstępne i uwidaczniają potencjał miejsca, mamy pozytywny odbiór tej przestrzeni przez urzędników i warto iść za ciosem: oświetlenie, monitoring, pomosty, rekreacja/leśny plac zabaw dla dzieci. Usłyszeliśmy, że im więcej pism i zapytań tym lepiej, a szanse mamy bardzo duże, bo wreszcie ten teren został dostrzeżony przez miasto.

Na już zostaliśmy poproszeni o następujące pisma:

  1. do Policji – o szczególny monitoring okolicy w dniach dużych masowych imprez na stadionie, ponieważ świeżo wykonane ławki, tablice informacyjne, mostki – mogą być zniszczone w aktach wandalizmu.
  2. do ZZM – z prośbą o dopełnienie ścieżki pomiędzy nowymi 3 mostkami – kamykami, żwirem. Obecnie wygląda to nieestetycznie a przede wszystkim nierówności są niebezpieczne, dosypanie kontenera żwiru naprawdę znacznie poprawiłoby zarówno bezpieczeństwo korzystania jak i estetykę miejsca. Jest to na tyle niewielki koszt, że jest szansa na realizację.
  3. do ZZM – z prośbą o dopilnowanie regularności opróżniania koszy na śmieci.
  4. do ZZM – z prośbą o pilne usunięcie suchych i zagrażających bezpieczeństwu konarów drzew.
  5. do ZZM – z prośbą o to by ewentualny nadmiar sadzonek z innych projektów- przekierowywać na teren BioParku, gdzie przydadzą się nowe nasadzenia i wzmocnią linię brzegową.

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających zmiany jakie już zaszły wokół Stawu Pilczyckiego:

Staw Pilczycki - BioPark Staw Pilczycki - BioPark Staw Pilczycki - BioPark Staw Pilczycki - BioPark Staw Pilczycki - BioPark Staw Pilczycki - BioPark Staw Pilczycki - BioPark Staw Pilczycki - BioPark Staw Pilczycki - BioPark