Spotkanie BIO PARK

Przedstawicielka Rady Osiedla – Emilia Chmura, uczestniczyła w pracach mających na celu przygotowanie planu rewitalizacji terenów zielonych wokół Stawu Pilczyckiego. Trwający około dwie godziny spacer polegał na dokładnym zaznaczeniu i określeniu przedmiotów przycinki/wycinki, zaznaczono wstęgą wszystkie małe drzewka, które chcielibyśmy zachować. Określono, które krzewy i na jakiej wysokości powinny zostać przycięte, wskazano na pousychane konary, zwisające nad ścieżkami – jako te do przycinki.

Uważamy, że to dobra inicjatywa, która pozwoli na korzystanie z parku przez całe mieszkańców. Poszerzone i utwardzone zostaną ścieżki, dodane ławki i kosze na śmieci. Wszyscy zaangażowani wykazywali się troską o potrzeby lokalnej społeczności oraz ochronę środowiska.

Podczas tego spaceru zwrócono uwagę na wędkarzy pijących piwo wokół porozrzucanych butelek. Związek podkreślił, że to działacze najwięcej sprzątają i dbają o staw, a takie przypadki są incydentalne i większy problem jest z kibicami oraz młodzieżą. Wspólnie ustalono – że oczyszczenie terenu i udostępnienie go mieszkańcom naturalnie umożliwi większą kontrolę nad czystością i wszyscy na tym skorzystamy.

Od razu uspokajamy, że żadnej wycinki drzew nie ma w planach. Jedynie zabiegi pielęgnacyjne. Warto jednak wybrać się wokół stawu i zobaczyć, że jest wiele samowolek – sterczą pnie po wyciętych olchach, które podobno nagminnie są ucinane i wykorzystywane do wędzenia.

Przedstawiamy mapę obrazującą zakres prac mających na celu konserwację i rewitalizację zieleni. Więcej informacji w planach WBO 484 – BIO PARK Doliny Ślęzy i Stawu Pilczyckiego.