Już 8 marca w autobusach, tramwajach i na przystankach zaczną funkcjonować nowe biletomaty MPK Wrocław. Z wyglądu niewiele różnią się od biletomatów, które znamy już od 2012 roku, ale jeśli chodzi o sposób działania oraz filozofię sprzedaży biletów, są to dwa różne światy.
Trzeba zacząć od tego, że w autobusach i tramwajach będą sprzedawane tylko „bilety elektroniczne”. Nie dostaniemy papierowego biletu, ani potwierdzenia zakupu. Od 8 marca naszym biletem będzie karta płatnicza, karta URBANCARD (obecna, srebrna karta), karta URBANCARD EP (czyli nowa czerwona karta, elektroniczna portmonetka) oraz smartfon. Czyli do tej porty mieliśmy bilety w formie papierowej, a od teraz biletem będzie plastikowa karta lub telefon. Ważne jest też to, że za bilet w pojazdach komunikacji miejskiej będzie można zapłacić tylko zbliżeniowo, czyli biletomaty w pojazdach nie przyjmują gotówki i kart chipowych oraz magnetycznych.
Jak to będzie działać?
W nowym biletomacie przy użyciu czytelnego menu, wybieramy rodzaj biletu jaki chcemy zakupić np. bilet normalny za 3,40 zł i zatwierdzamy nasz wybór. System poprosi o przyłożenie karty płatniczej lub URBANCARD EP do czytnika i poprzez sygnał dźwiękowy oraz komunikat na ekranie, potwierdzi zakup biletu.
W tym momencie identyfikator naszej karty płatniczej lub URBANCARD EP trafia do systemu kontrolerów MPK. Samo Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapewnia, że w ich bazie danych znajdować się będą tylko informacje potrzebne do kontroli biletów, czyli identyfikator karty, data i godzina, numer boczny pojazdu oraz rodzaj zakupionego biletu. Dyrekcja MPK zapewnia też, że w system nie ma dostępu do informacji bankowych (numer i stan konta, PIN, data ważności karty) oraz danych personalnych właściciela karty.
Podczas kontroli, kiedy zostaniemy poproszeni o okazanie biletu, wystarczy zbliżyć kartę do czytnika kontrolera, a ten otrzyma informacje o tym jaki bilet został zakupione, czy jest ważny (jeśli był to bilet czasowy) i w ten sposób kontrola zostanie zakończona.
Co to jest URBANCARD EP?
Jest to nowy rodzaj karty URBANCARD, który oprócz możliwości zakodowania biletu okresowego, jak ma to miejsce w przypadku obecnej karty URBANCARD, daje także możliwość zakupu biletu jednorazowego. Nowa funkcja jest realizowana przez Elektroniczną Portmonetkę, czyli system znany między innymi z kart podarunkowych czy telefonów „na kartę”. Polega to na tym, że dokonujemy przedpłaty (w banku, w kiosku, na poczcie lub przelewem internetowym) na kartę URBANCARD EP i od tej chwili karta URBANCARD EP staje się kartą płatniczą.
Zakup biletu jednorazowego – instrukcja krok po kroku
Poniższa instrukcja pokazuje krok po kroku, w jaki sposób będziemy dokonywali zakupu elektronicznych biletów w pojazdach komunikacji miejskiej. Kliknięcie na obrazek spowoduje jego powiększenie. Więcej informacji o biletomatach i ich szczegółowy opis można znaleźć w poradniku – Nowe biletomaty MPK Wrocław.
Instrukcja wideo
Na oficjalnym kanale YouTube – URBANCARD 2018, pojawiły się filmiki prezentujące działanie oraz podstawowe funkcje nowych biletomatów. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami.