Gry planszowe - Zgrane Pilczyce

Kilka tygodni temu z Radą Osiedla Emilią Chmura skontaktowali się mieszkańcy Pilczyc, którzy prosili o pomoc w rozpowszechnieniu informacji o spotkaniach planszówkowych, które wymyślili i nazwali „Zgrane Pilczyce„. Spotkania te miały na celu zainteresowanie dzieciaków grami planszowymi i oderwanie ich od komputerów i smartfonów. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na Pilczycach.

Jak się okazało, spotkanie zostały bardzo ciepło przyjęte i cieszą się dużą popularnością wśród rodziców i dzieci. Dlatego też radni Emilia Chmura i Konrad Postawa postanowili złożyć na początku marca 2019 roku projekt w ramach Funduszu Czasu Wolnego pt. „Zgrane Pilczyce, spotkania sąsiedzkie„. Już teraz możemy śmiało powiedzieć, że się udało! Projekt został zaakceptowany i nie pozostaje nam nic innego jak tylko rozpocząć jego realizację.

„Zgrane Pilczyce”, czyli co?

Będą to cykliczne spotkania, w ramach których będziemy organizowali ciekawe rozrywki dla mieszkańców. Między innymi będę to gry planszowe, zabawy sportowe na świeżym powietrzu, pikników dla całych rodzin, dzieci, seniorów oraz wykładu ekspertów (dot. ważnych spraw społecznych).

Planujemy łącznie osiem spotkań, po 2 w maju, czerwcu, wrześniu i październiku. Każde spotkanie będzie trwało ok. 4 godzin. Spotkania będą otwarte dla wszystkich mieszkańców osiedla i okolic. Fundusz Czasu Wolnego zakłada, że spotkania mają odbywać się w niedziele niehandlowe, więc już z góry narzucono nam pewne terminy. Co do konkretnych dat, postaramy się jak najszybciej umieścić na stronie pełen harmonogram wraz z tematyką spotkań.

Dlaczego „Zgrane Pilczyce”?

Zapracowani mieszkańcy i seniorzy wolny czas spędzają samotnie w domach, dzieci nie znają już zabaw z dawnych czasów, całą swoją uwagę skupiają na grach elektronicznych. Coraz więcej młodych ludzi jest uzależnionych od komputerów i fast foodów. Nasz projekt zakłada szerokie działanie w zakresie zdrowej aktywności fizycznej (koszykówka, badminton, piłka, ping-pong), wysiłku intelektualnego (gry planszowe), prawidłowego odżywiania (zaplanowane poczęstunki podczas pikników będą zdrowe i zbilansowane, pełne warzyw i owoców sezonowych) oraz twórczości artystycznej.

Oprócz tego w ramach atrakcji planowane jest zaproszenie 8 ekspertów, po jednym na każde spotkanie. Eksperci poprowadzą warsztaty tematyczne z takich dziedzin jak: zdrowe odżywianie, psychologia – przeciwdziałaniu depresji (niepokojąco duża część nastolatków ma myśli samobójcze lub czuje się nieakceptowana), przeciwdziałanie hejtowi w Internecie i życiu codziennym (anonimowość w sieci wzmaga nienawiść), aktywność fizyczna (ponad połowa Polaków ma nadwagę), bezpieczeństwo na ulicy (samoobrona młodych i seniorów), pierwsza pomoc (co robić, zamiast filmować), recykling i ochrona środowiska (każdy ma wpływ na ratowanie planety), smog – który na Pilczycach jest sprawą priorytetową (liczne domki z kotłami, szkolenie – czego nie wolno palić w piecu).

Zgrane Pilczyce” to nie tylko gry, to także zgrane sąsiedztwo. Naszym marzeniem jest, by mieszkańcy się znali, szanowali i wspierali. By każdy mógł zrealizować swój pomysł na poprawę jakości życia na Pilczycach. Chcemy razem z Wami realizować kolejne pomysły i projekty. Potrzebujemy tylko zgrania i chęci do działania.